Trafik Sigortası Olmazsa Ne Olur?

Trafik sigortası olmazsa ne olur  sorusunu birçok kişi merak etmektedir. Olası kötü durumları düşünenler için endişelenilmesi gereken bir haldir.

Trafik sigortası olmazsa büyük miktarda para ödemesi yapmak zorunda kalabilirsiniz. Özellikle ölümlü ve yaralanma ile sonlanan durumlarda tazminat talepleri sizi ciddi krize sokabilir.

Trafik Sigortası Kapsamı Nedir?

Trafik sigortasında özellikle karşı tarafa verilen zararın hastalık yaralanma ile alakalı kısmına odaklanılmaktadır. Karşı tarafın bütün maddi manevi zararının karşılanması amaçlanmaktadır. Kişinin kendi aracını kapsamayan bir durum bulunmaktadır.

Trafik Sigortası Yaptırmama Cezası

Trafik sigortası yaptırmama cezası 2021 senesinde 144 TL olarak belirlenmiştir. Bu miktar senelere göre değişebilmektedir. Erken ödeme durumlarından faydalanmak isteyenlerin dörtte bir oranındaki indirimlerle 108 TL ödeme yapması da mümkündür.

Hasarsızlık İndirim Hakkının Kaybolması

Hasarsızlık indirim hakkı, trafik sigortasını zamanında yaptırmayan kişilerde görülmektedir. Araç bir kaza yapmamış olsa da trafik sigorta basamağı sabitlenmiş olarak duruyor. Ayrıca bir senesi dolmuş durumdaki sigortalarda her ay için gecikme zammı da söz konusudur.

Trafikten Men Edilme Cezası

Sigortasını yaptırmayan sürücülerde trafikten men edilme durumu yaşanabilir. Yenileme olmaması, hiç yaptırılmaması gibi hallerde trafik polisleri tespit ettikleri aracı men edebiliyor. Trafikten men edilen araç otoparkta bekletilerek poliçeyi bekliyor. Araç sahibinin yeniden aracını kullanmaya başlaması için trafik sigortası yaptırmak konusunda bir daha düşünmesi gerekiyor.

Aracı otoparkta kilitli tutulan sürücüler, bekletilen gün sayısı kadar ödeme yapmakla yükümlüdür. İkinci el ve sıfır araçlarda yaptırılan trafik sigortalarında gecikmeden olabilecek en kısa sürede işlem tamamlanmalıdır. Sıfır araçlarda hemen yaptırılması önerilir. İkinci ellerde de öncelikle eskiden kalan durumun tespit edilerek toparlanması gerekir.

Araç Sahibinin Masraflarını Karşılayan Sigorta

Araç sahibinin kendi masraflarının karşılanması için kasko yaptırması önerilir. Bu sayede karşı tarafın olmadığı hallerde zararınızı karşılayan bir sigorta elde etmiş olursunuz. Paketleri değişebilmektedir.

Trafik Sigortası Yenileme Süresi Nedir?

Trafik sigortası yenileme süresi bir senede dolan süre ardından olmalıdır. Sene başlarında yaygın şekilde yenilenmesi durumu vardır. Eğer gününden önce yenilerseniz de süre bitince trafik sigortanızın yenisi devreye girecektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *