Bankalar Eve Haciz Getirebilir mi?

Banka borcunuzu ödemediğiniz durumda bankanız evinize haciz gönderebilir. Bu yüzden düzenli olarak borcunuzu ödemelisiniz.

Bankalar eve haciz getirebilir mi gibi pek çok soru merak konusudur. Özellikle bankaya borcu olan vatandaşlar haciz gelir mi korkusu ile yüz yüze gelebiliyor. Eve haciz gelme durumu çoğunlukla bankalar tarafından meydana geliyor. Eğer bankaya olan borcunuz 500.000 TL üzerinde ise haciz gelme durumu oldukça yüksektir. Bankaya borcu olan ve uzun süredir ödemeyen kişiler haciz gelir mi? diye merak ediyor.

Bankalar müşterileri için belirli zaman tanır. Bu zaman içerisinde borcunu ödemezse ya da yapılandırmaz ise ne yazık ki borçlu olan kişinin evine haciz gidebiliyor. Bu durum ülkemizde sıkça görülmektedir. Bu yüzden bankaya borç yaparken bilinçli olunması son derece önemlidir.

Eve Gelen Haciz Hangi Borçlar İle Oluşur?

Eve haciz gelme, banka müşterisinin ödemediği borcundan dolayı oluşur. Eğer kişi borcunu ödemezse ve bankanın belirlediği süre içerisinde borcunu kapatmaz ise haciz gelebilir. Eve haciz gönderme durumu ile bankalar ilgilenmektedir. Fakat kişinin daha küçük miktarda borcu var ise yasal işlem başlatma konusunda bankaların veya kurumların insafına kalmıştır. Dolayısı ile ufak tefek borcu olan kişiler bu işten sıyrılabilir. Fakat eğer borcunuz çok ise haciz gelme riski her zaman bulunuyor.

Borç Yüzünden Eve Haciz Gelir mi?

Borçlu olan kişilerin evlerine banka tarafından haciz memurları gönderilmektedir. Ancak kişinin maaş durumu var ise ev yerine maaşına da gelebilir.

  • Bir bankaya kredi çekilmesi durumunda,
  • Farklı bir kurumdan belli bir miktarda borç alınması durumunda,
  • Borcun ödenmemesi durumunda,

Bankalar, borcu olan ve ödemeye yanaşmayan müşterilerinin evine belirli bir süre sonra haciz gönderir. Borçlarınızı yapılandırarak düzenli olarak ödeme yaparsanız sorun teşkil etmez. Fakat bankaya olan borcunuzu ödemezseniz haciz memurlarını her an karşınızda görebilirsiniz.

Haciz İşlemi Ne Zaman Başlar?

Banka müşterileri zamanında borçlarını ödemez ise haciz gelebilir. Dolayısı ile bankalar 3 ay ve daha fazla süre içerisinde borcunu ödemeyen müşterisi için haciz sürecini başlatır. Bu hukuki süreçte banka müşterisine 90 gün içerisinde borcunu ödemesini söyler. Ancak banka müşterisi borcunu ödemez ise evine haciz gönderilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *