Ticari Alacak Sigortası Nedir?

Ticari alacak sigortası genel olarak ticari faaliyetlerinizi alacaklarınızı güvenceye alan bir hizmettir.  Finansal durum takibi de yapılarak işlemler sürdürülür.

Ticari alacak sigortası kapsamında nakit akışınızın merkeze alındığı bir durum vardır. Sistem sayesinde güncel bilgileri de alarak garantili uygulamadan faydalanmış olursunuz.

Ticari Alacak Sigortası Nedir?

 Alacaklarınızın garantilendiği ticari alacak sigortası bir alacağın ödenmemesi halinde oluşan kayıpların karşılanması demektir. Ödeme yapılmadığı için oluşan büyük çaplı kayıplar için korunmuş olursunuz. Örneğin bir firma ile anlaşan başka bir iş yeri karşı tarafın iflasına bağlı olarak sorunla karşılaşabilir. Bu alacak sigortası çok sayıda avantajı da beraberinde getirir.

Ticari Alacak Sigortasının Faydaları Neler?

Açık hesap vadeli satışlar, risk oranı yüksek teminatsız alacaklar anlamına gelebilir. Alacaklarınızın yarısına yakını bu şekildeyse alacak sigortasının faydalarını değerlendirebilirsiniz.

  • Ticari alacak sigortası müşterilerinize bir sorumluluk yüklemeyen sigorta türüdür. Alıcılarınızdan ek bir talepte bulunulmamaktadır. Mali tablolar haricinde teminat- kefaret gibi talepler söz konusu değildir.
  • Finansal durum değerlendirmesi konusunda güncellenmiş bilgileriniz olabilir. Yakından izleyeceğiniz mali durumlar ödemelerle alakalı sizin de önlemler almanıza katkı sunar. Riski yönetim ve takibini bu sigorta ile yapabilirsiniz.
  • Firma portföyünüzde yer alan müşterilerinize daha çok satış yapabilme olanağı doğacaktır. Yani aylık günlük senelik cironuzda belirgin artış olabilir.   Bazı müşteriler bu durumu tercih nedeni olarak da düşünebilmektedir.
  • Hukuki ve bürokratik işlemlerden kurtularak sigorta firması artısını yaşarsınız.
  • Alıcılarınız hangi ülkede olursa olsun değişmeksizin işlemler devam edebilir.
  • Sigorta limitlerinizi kendiniz de belirleme imkanınız olur. Kredi kartı ödemelerinizin limitlerinizin değerlendirmesini veritabanı raporlarını da dikkate alarak yapabilirsiniz.
  • İşletmenizin işleyişinde aksama olmadan devamını sağlayabilirsiniz.  Alacaklarınızı alamayınca duraksama sınırları daralacaktır.

Tazminat Talebi Nedir?

Firmanızda alacaklarınızı alamadığınızda bilgi vererek sigorta firmasının tazminat taleplerini gündeme getirebilirsiniz. Talebiniz ardından poliçe ve şartlar incelenerek devam eder. Tazminat bu gibi hallerde ödenerek devam edilmiş olur.  

Alacak sigortası tazminat ve diğer süreçlerde şartname olacaktır. Bu belge içerisinde tüm yasal prosedür resmi gazete onaylı şekilde size sunulmaktadır. Soruşturma, kredi giderleri ve diğer konularda daha çok bilgi edinmek fayda sağlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *