Kredi Puanı Düşme Nedenleri

Kredi puanı düşme nedenleri aslında birçok faktöre bağlı olarak değişmektedir. Günümüz bankaları kredi puanına göre tüketicilere kredi imkanı sunar. Buna ek olarak kredi skoru düşük olanlar için bazı bankalar kefil veya ipotek kredisi verebilir. Talep edilecek kredi tutarını karşılayan bir gayrimenkulü olanlar da kolay bir şekilde kredi alabilir. Bu yazımızda sizlere kredi puanı neden düşer sorusunun yanıtlarını aktarıyor olacağız.

Geciken Kredi Kartı veya Kredi Ödemeleri

Kredi kartı veya kredi borcunu zamanında ödemeyen tüketicilerin kredi puanı hızlıca düşmeye başlayacaktır. En düşük kredi skoru 0 olan kredi puanlama sisteminde bir sonraki süreç için yeni kredi başvuruları olumsuz olacaktır. Ayrıca kredi kartı borcu ödemelerinde sürekli asgari tutar üzerinden işlem yapanların da kredi skoru düşmektedir.

Sürekli Yapılan Kredi Kartı veya Kredi Başvuruları

Kredi puanı düşme nedenleri arasında sürekli yapılan başvurular da yer almaktadır. Yani kredi skoru zaten düşük olan ve buna rağmen art arda yeni kredi kartı veya kredi başvurusu yapan tüketiciler, bankalar tarafından riskli grupta olduğu için hizmet alamamaktadır. Bu durum doğal olarak kredi skorunun düşmesine neden olur.

Kredi Kullanım Yoğunluğu ve Yeni Alınan Krediler

Birkaç bankadan kredi alan veya kredi kullanımı yoğun olan tüketicilerin de kredi puanı düşmeye devam eder.

Kredi Puanı En Az Kaç Olmalı?

Tüketicilerin bankalardan sorunsuz bir şekilde kredi alabilmeleri için en düşük 1.099 kredi skoruna sahip olması gerekir. Ancak bu rakam da bankalar tarafından orta riskli kabul edilir. Kredi puanı 1.099 olan tüketiciler genelde ipotek veya kefil kredisi alabilir. Az riskli grup olan 1.100 – 1.499 kredi skoruna sahip olan tüketiciler ise gelir durumuna bağlı olarak ihtiyaç kredisi alabilir.

Kredi puanı 1-699 arasında olanlar en riskli gruptur ve herhangi bir şekilde bankalardan kredi alamaz. Ancak 1.500 ve daha üzerindeki kredi skoruna her banka anında kredi imkanı tanımaktadır. 1.700 ile 1.900 kredi skorunda ise belge talep edilmeden tüm kredi talepleri karşılanmaktadır. Kredi puanı düşme nedenleri bu şekilde sıralanırken her bankanın bu aşamada farklı süreçler yönetebileceğini ve tüketicilere yardımcı olabileceği unutulmamalıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *