Kredi Puanım Sıfır (0), Kredi Alabilir miyim?

Bankalardan ihtiyaç, taşıt veya konut kredisi almadan önce kredi skoruna göre hareket etmesi gereken tüketiciler bazen olumsuz yanıtlarla karşılaşabilir. Çünkü kredi skorunun sıfır veya düşük olması, bankalardan kredi almaya engeldir. Ancak bazı bankalar kredi puanı 0 olanlara hizmet sunabilmektedir. O halde kredi puanım sıfır kredi alabilir miyim sorusunun yanıtlarına ulaşmak için yazımızın devamındaki bilgileri takip etmeniz yeterli olacaktır.

Kredi Puanı Sıfır Olanlara Kredi Veren Bankalar

Belirttiğimiz üzere kredi puanı sıfır olanlara bazı bankalar hizmet vermektedir. Bu bankaların her şehirde şubesi olmasa da Ankara ve İstanbul gibi illerde ciddi bir tüketici kitlesi bulunmaktadır. 0 ile 699 kredi puanına sahip olanlar kamu ve özel bankalardan kredi alamazken aşağıdaki bankalara başvurarak hizmet alabilmektedir;

  • ICBC Turkey
  • Citibank
  • Odeabank
  • Arap Türk Bankası
  • Turkland Bank
  • Burganbank
  • Arap Türk Bankası

Elbette bu bankalar da bazı şart ve kurallara göre kredi vermektedir. Mobil bankacılık üzerinden başvuru yaparak kısa sürede kredi alabileceğiniz bu bankalar genelde gelir belgesi talep eder. Ayrıca kefil yoluyla da aynı gün içinde kredi alabileceğinizi unutmayın. Sonuç olarak kredi puanım sıfır kredi alabilir miyim sorusunun yanıtı ‘evet’ olacaktır.

Kredi Alabilmek için En Düşük Kredi Skoru Kaç Olmalı?

Kredi skoru sıfır olanlar da görüldüğü üzere bankalardan hizmet alabilmektedir. Bankalar kredi risk raporunu inceledikten sonra gerekli süreci başlatırken kamu ve diğer özel bankalardan kredi alabilmek için kredi puanı en düşük 1.500 olmalıdır. Ancak 1.100 – 1.499 kredi skoruna sahip olan tüketiciler de ipotek veya kefil aracılığıyla kısa sürede kredi alabilmektedir.

Bu süreçte KKB risk raporunun aylık olarak takip edilmesi önemlidir. Çünkü Findeks kredi puanı aylık raporlara göre düzenlenmektedir. Yani mevcut kredi veya kredi kartı borçlarının yanı sıra düzenli fatura ödemeleriyle de KKB risk analizi yapılmaktadır. Tüm bankalar bu puanlama sistemini görebilir ve kredi başvurularınızı buna göre değerlendirir. Elbette kredi puanım sıfır kredi alabilir miyim sorusunun yanıtı olumlu olsa da bu durumun her banka için geçerli olmadığı bilinmelidir. Bankalarla görüşme yaparak talep edilen şart ve kuralları öğrenebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *