Kredi Kartı Alabilmek için Kredi Skoru En Az Kaç Olmalı?

Kredi kartı başvurularında her zaman kredi puanına bakılır. Kredi puanının yüksek olması aynı zamanda kredi kartı limitini doğrudan etkiler. Bu yazımızda, kredi kartı başvuru sürecinde ciddi bir değerlendirme kriteri olan kredi puanı yüksekliğinin hangi sonuçları beraberinde getireceğini aktaracak ve kredi kartı başvurusu için kredi puanı kaç olmalı sorusunun yanıtlarını paylaşıyor olacağız.

Kredi Kartı için Değerlendirme Kriterleri

Bankalardan kredi kartı alabilmek için bazı kriterlere sahip olunması gerekir. İlk olarak tüketicilerin idari veya yasal takipte olmaması önemlidir. İdari ve yasal takip süreçleri aynı zamanda kredi puanının hızlıca düşmesine neden olacağı için herhangi bir kart veya kredi başvurusu olumsuz sonuçlanacaktır. Buna ek olarak farklı bir bankada ödenmemiş borcun bulunması da kredi kartı başvurularını olumsuz etkiler.

Kredi skoru hem güncel hem de geçmiş zamanlardaki finansal performansı ifade eder. Bu yüzden bankacılık işlemlerinde daima dikkate alınan bir kriterdir. Bu durum sadece ülkemizde değil birçok dünya ülkesinde de geçerlidir. Kredi puanının düşmemesi için faturaların ve varsa kredi taksitlerinin zamanında ödenmesi şarttır. Kredi puanı sorgulama yaparak bu süreçte atmanız gereken adımları öğrenebilirsiniz. Findeks üzerinden veya banka şubelerine giderek bu konuda destek talep edebilirsiniz.

Kredi kartı başvurularında gelir ve maaş durumu da önemli bir kriterdir. Aylık gelirini resmi olarak belgeleyebilen tüketiciler rahatlıkla kredi kartı alabilir. Bu kriter ayrıca kredi kartı limitini de belirlemektedir.

Kredi Kartı Başvurusunda Kredi Puanı En Az Kaç Olmalı?

Kredi kartı başvurunuzun onaylanması için KKB risk raporunda yer alan kredi puanının en düşük 1.500 olması gerekir. Buna ek olarak bankalar bu başvurularda daha önceki kredi kartı kullanımlarınızı da kontrol eder. Yani gecikmiş taksit ödemeleri ya da kredi geri ödemelerine bakarak başvurunuzu onaylar veya reddeder.

Kredi puanı yüksek olan tüketicilerde varsa diğer kredi kartı limitlerine bakılır. Birden fazla kredi kartı kullanıyorsanız, yeni kredi kartı başvurunuz olumlu sonuçlanmayabilir. Bunun nedeni de aylık gelirinizin ikinci veya üçüncü kredi kartının aylık ödemesini karşılayamıyor olmasından kaynaklıdır. Tüm bu kriterleri göz önüne alan bankalar son aşamada gerekli sonucu tüketicilerle paylaşır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *