Konut Kredisinde Eş Onayı Nedir? Eş Rızası Zorunlu mu?

Bazı kredi türlerinde eş rızası alınmadan hizmet talep edilemez. Konut ve ipotekli ihtiyaç kredisinde zorunlu olan eş rızası veya eş onayı, yazılı olarak bankayla paylaşılır. Ayrıca kefilli ihtiyaç kredisinde eşin banka şubesine gelerek ıslak imza atması gerekir. 2002 yılında yürürlüğe alınan yeni bir kanunla eş muvafakatnamesi gündeme gelmiş ve birçok tüketici tarafından merak edilmiştir. Eşlerin ipotekli konut üzerinde bir hak sahipliği bulunmasa da hak sahibi olan diğer eşin ev kredisi için ipotek kullanması durumunda bu süreç devreye alınır.

Eş Rızası Olmadan Konut Kredisi Alınabilir mi?

Günümüzdeki tüm bankalar, eş onayı olmadan ipotekli kredi kullandırma yoluna gitmez. Bu durum bankalar tarafından bir risk olarak kabul edilmiştir. Sadece evin ipotek olması halinde geçerli olan eş muvafakatnamesi ayrıca kefilli kredilerde de geçerlidir. Eş onayı alındığında hak sahibi olan eş, rızası alınan eşin haberi olmadan konut kredisi kullanılması halinde itiraz etme hakkına sahiptir. Tüm bu nedenlerden dolayı konut kredisi için eş onayının zorunlu olduğu unutulmamalıdır.

Eş Muvafakatnamesi Hakkında Bilgiler

Bankalar ev kredisi vermeden önce krediye konu olan konutlar için başvuru sahibinin evli olup olmadığına bakar. Bireyin evli olması halinde eş rızası talep edilir. Eş rızası alınmadan başvurulan ipotekli krediler daha sonra eşler arasındaki problemlerden kaynaklı geçersiz sayılabilir. Bankalar bu durumun önüne geçebilmek amacıyla konut kredisinde eş muvafakatnamesini zorunlu olarak talep etmektedir. Türk Medeni Kanunu’nda yer alan konutta aile kavramı maddesiyle beraber, evlilik problemlerine neden olan durumlarda aile konutu üzerinde çocukların ve eşin hakkını korumaktadır.

Hangi Durumlarda Eş Onayı Geçerlidir?

Eş onayının geçerli olduğu durumlar yine bankalar tarafından paylaşılmıştır. Tüm konut kredileri başta olmak üzere ipotekli ihtiyaç kredisi ile kefil kredisinde eş onayı alınmaktadır. Kefil için eş onayı zorunlu olmamakla beraber bankaların çalışma prensibine göre bu durum değişebilir.

Bankalardan konut kredisi almadan önce eş onayının zorunlu olduğu unutulmamalıdır. Bu süreçte yapılması gerekenler, başvuru gerçekleştireceğiniz banka tarafından sizlerle paylaşılacaktır. Eş rızası olmadan konut kredisi veya ipotekli diğer kredilerin kullanımı söz konusu değildir.8

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *